Zmiana nazwy katalogu w PHP

Autor: Krzysztof Aszkiełowicz, dodano: 25-07-2003
Kategoria: Programowanie i tworzenie

W tym tutorialu przedstawię sposób jak zmienić nazwę katalogu w PHP. Mimo to że, język ten nie posiada wbudowanej funkcji, która by to umożliwiała, jest jednak sposób aby to dokonać.

Tutorial ten można potraktować jako ciekawostkę, gdyż mało jest sytuacji w których zmiana nazwy katalogu jest nam potrzebna. Sposób na zmianę nazwy katalogu jest następujący: na początku musimy utworzyć nowy katalog, później przekopiować wszystkie pliki i na końcu usunąć stary katalog. Wbrew pozorom, zasada działania jest bardzo prosta. Kod też nie jest zbyt skomplikowany, każdy amator PHP powinien sobie z tym poradzić. Więc należy teraz pokazać jak nasz skrypt wygląda w praktyce:

 

<?php $nowy_cat = "./nowe_ikonki/"; $stary_cat = "./icons/"; $alt_umask = umask(0); mkdir($nowy_cat, 0777); umask($alt_umask); $od = opendir($stary_cat); while($file = readdir($od)){ if($file == "." || $file == ".."){} else{ copy($stary_cat.$file, $nowy_cat.$file); unlink($stary_cat.$file); } } closedir($od); rmdir($stary_cat); ?>

 

Chyba nie muszę wyjaśniać drugi raz co właściwie zrobiliśmy. Skrypt jest bardzo prosty, jednak jeżeli czegoś nie rozumiesz zajrzyj do artykułu o Interakcji z systemem plików i serwerem.

Ocena 2.56/5 (51.26%) (254 głosów)

Komentarze:

 • sd
  Dodał: Gość data: 2010-02-02
  rok 2003, moze wtedy sie tak robilo teraz wystarczy tylko rename nie robcie jak w przykladzie tylko posluchajcie manuala
 • Kod
  Dodał: Kshyhoo data: 2010-09-02
  Kod nieczytelny.
 • Rename
  Dodał: Gość data: 2011-06-29
  Zgadzam się z moim przed mówcą. Teraz używa się rename(). Ja bym zmienił nazw postu na kopiowanie plików :) Pozdrawiam.


Dodaj komentarz:


Temat:
Twój nick:
Komentarz:
 

Prosimy o kulturę wypowiedzi. Komentarze zawierające niecenzuralne zwroty, bądź obrażające inne osoby będą usuwane. Kod HTML w wypowiedziach jest niedozwolony. Wydawca nie odpowiada za treść komentarzy.