Ilość zajmowanego miejsca

Autor: Krzysztof Aszkiełowicz, dodano: 25-07-2003
Kategoria: Programowanie i tworzenie

W tym krótkim tutorialu przedstawię jak za pomocą PHP policzyć procent zajmowanego miejsca na serwerze. Możemy tego skryptu np. w celach statystycznych naszego serwisu lub w panelach firm hostingowych.

Na początku trochę teorii. PHP posiada 2 bardzo przydatne funkcje do sprawdzania ilości miejsca na dysku. Pierwsza z nich disk_total_space() – zwraca liczbę bajtów całkowitej przestrzeni w podanej ścieżce. Natomiast disk_free_space() – zwraca liczbę bajtów wolnych w podanej ścieżce. Obie funkcję jako parametr pobierają ścieżkę katalogową. Z prostej arytmetyki wiemy, że różnica powierzchni zajmowanej i powierzchni wolnej zwróci nam powierzchnię użytkowaną. Natomiast procent powierzchni zajmowanej to stosunek powierzchni zajmowanej do powierzchni całkowitej razy sto.

Nadszedł czas na trochę kodu, więc do dzieła:

 

<?php $sciezka = "C:"; $total = disk_total_space($sciezka); $free = disk_free_space($sciezka); $usage = $total - $free; $procent = round(($usage/$total) * 100, 0); echo "Powierzchnia całkowita: $total bajtów<br />"; echo "Powierzchnia wolna: $free bajtów<br />"; echo "Powierzchnia używana: $usage bajtów<br />"; echo "Procent powierzchni zajmowanej to: $procent %"; ?>

 

Pokrótce co zrobiliśmy. Po pierwsze zadeklarowali zmienną, która mówi nam o katalogu głównym, czyli będziemy sprawdzać ilość miejsca na całym dysku. Następnie zmiennej $total przypisujemy całkowitą ilość bajtów, a zmiennej $free – wolną.

Wykonujemy odejmowanie, w wyniku czego zwracana jest ilość bajtów zajmowanych. Obliczamy procent i zaokrąglamy jego wartość do liczby całkowitej.

Następnie wypisujemy wyniki naszego skrytpu. Jeżeli masz jakieś wątpliwości napisz na forum!

Ocena 2.73/5 (54.61%) (230 głosów)

Komentarze:  Dodaj komentarz:


  Temat:
  Twój nick:
  Komentarz:
   

  Prosimy o kulturę wypowiedzi. Komentarze zawierające niecenzuralne zwroty, bądź obrażające inne osoby będą usuwane. Kod HTML w wypowiedziach jest niedozwolony. Wydawca nie odpowiada za treść komentarzy.