Czas generowania strony w PHP

Autor: Michał Fikus, dodano: 25-07-2003
Kategoria: Programowanie i tworzenie

Zapewne nieraz spotkałeś się z informacją na jakiejś stronie w stylu: "Ta strona została wygenerowana w 0.3729 sek.". Tu dowiesz się jak to zrobić.

Praktycznie cały kod znajduje się w manualu PHP - ja wykorzystam go tutaj i po krótce opiszę. Zanim zaczniemy zaznaczam, że aby wynik był rzetelny pierwsza część kodu musi zostać umieszczona na początku dokumentu a druga na samym końcu (o prawie - przed </body> i </html>,bo dbamy przecież o poprawność w stosunku W3C). Zaczynajmy!

Część pierwsza

<?php function getmicrotime(){ list($usec, $sec) = explode(" ",microtime()); return ((float)$usec + (float)$sec); } $time_start = getmicrotime();

 

Pierwsza linia kodu w funkcji getmicrotime() przypisuje odpowiednio do zmiennych 'usec' i 'sec' aktualną liczbę mikrosekund i sekund od "epoki uniksowej" (1 stycznia 1970, 0:00:00 GMT). W drugiej lini jest zwrócenie sumy tych wartości ('float' w nawiasie to nicinnego jak rzutowanie typu - więcej o tym w kursie, który znajdziesz w tej sekcji). I teraz możemy "włączyć stoper", przypisując do zmiennej 'time_start' wynik zwrócony przez naszą funkcję. Teraz umieszczamy całą resztę kodu strony, do </body></html>.

Część druga

$time_end = getmicrotime(); $time = substr($time_end - $time_start, 0, 4); echo"Strona została wygnerowana w $time sekund."; ?>
Ocena 2.5/5 (49.93%) (306 głosów)

Komentarze:  Dodaj komentarz:


  Temat:
  Twój nick:
  Komentarz:
   

  Prosimy o kulturę wypowiedzi. Komentarze zawierające niecenzuralne zwroty, bądź obrażające inne osoby będą usuwane. Kod HTML w wypowiedziach jest niedozwolony. Wydawca nie odpowiada za treść komentarzy.