IT się odradza

Autor: Pracuj.pl, dodano: 25-07-2005
Kategoria: Publicystyka

Po kryzysie na przełomie wieków, firmy informatyczne poprawiają swoją kondycję i zatrudniają coraz więcej pracowników. Rynek IT dzieli się na wiele segmentów, które charakteryzują się wąską specjalizacją usług informatycznych.

Wyróżnić można między innymi takie grupy, jak: "integratorzy systemów" (firmy integrujące i wdrażające korporacyjne systemy informatyczne), sektor internetowy (właściciele portali oraz sklepów i aukcji (nternetowych), "miękkie" usługi informatyczne (projektowanie stron WWW, tworzenie prezentacji multimedialnych, outsourcing informatyczny, serwis systemów IT, hosting, administracja sieciami wewnątrz przedsiębiorstw, odzyskiwanie i archiwizacja danych), "twarde" usługi informatyczne (dostarczanie urządzeń, serwerów, komputerów i podzespołów, zapewnianiu dostępu do Internetu, serwisowanie urządzeń komputerowych i podzespołów), produkcja elementów elektronicznych lub przygotowywanie specjalistycznego oprogramowania, doradztwo i szkolenia z zakresu IT, handel detaliczny i hurtowy sprzętem komputerowym.

Wiele firm działa na styku kilku segmentów, oferując jednocześnie na przykład zbudowanie wizerunku firmy-klienta na rynku poprzez zaprojektowanie strony internetowej umieszczonej na własnym serwerze i zapewnienie stałego łącza do światowej pajęczyny. Liczba firm związanych z branżą IT w Polsce liczy kilkadziesiąt tysięcy.

Sieć nie wystarczy?

Rynek IT pod koniec lat 90. ubiegłego wieku przeżywał szybki wzrost dzięki szerokiemu dostępowi do Internetu. Zawrotne kariery osób, które w porę zdążyły wykupić i zarejestrować łatwo zapadającą w pamięć domenę, spowodowały znaczny napływ kapitału na parkiety giełd papierów wartościowych na całym świecie. Kryzys na rynku przedsiębiorstw, których jedynym polem działania była sieć, rozpoczął się od weryfikacji decyzji inwestycyjnych na rynku finansowym w połowie 2000 roku.

Firmy, których jedyną wartością była informacja, nie osiągały oczekiwanych dochodów, a często wcale ich nie miały. Najczęściej kojarzona i wykorzystywana reklama internetowa nie była efektywna. Sprzedaż wyrobów, trudno dostępnych informacji oraz popularność określonego serwisu WWW wyprzedziły swoją innowacyjnością wolno zmieniające się wzorce konsumpcji. Niezbędne było przedefiniowanie funkcji sieci w działalności firmy. Przedsiębiorstwa musiały wprowadzić opłaty za dotychczas bezpłatne usługi lub szukać jednostek biznesu na styku starej i nowej ekonomii.

Raj dla informatyków

Wymagania wobec specjalistów stanowiących większą część pracowników branży IT są zależne od stanowiska, ale prawie zawsze konieczne jest 2- lub 3-letnie doświadczenie w wykonywanym zawodzie. Im mocniej praca jest związana z informatyką, systemami i językami programowania, tym mniejsze znaczenie pracodawcy przywiązują do doświadczenia zawodowego. Jeśli jednak w zakresie obowiązków leży również zarządzanie projektami, marketing on-line lub negocjacje z klientami, staż pracy na podobnym stanowisku powinien być dłuższy. Standardem w obu przypadkach jest znajomość przynajmniej jednego języka obcego.

Na stanowiska specjalistów informatyków poszukiwane są głównie osoby po szkołach technicznych, choć niekoniecznie muszą one mieć na dyplomie tytuł inżyniera informatyka. Równe szanse mają elektronicy, automatycy, a często również matematycy.

Początkujący informatycy również mogą liczyć na ciekawą pracę. Jest tylko jeden podstawowy warunek - doświadczenie. Nie musi być to regularny staż w renomowanej firmie, cenne są także krótkie okresy współpracy z mniejszymi firmami czy nawet programowanie lub tworzenie serwisów WWW na własny użytek. Na pracodawcy nie robi dzisiaj wrażenia zapis w CV o liczbie języków programowania czy aplikacji, z którymi kandydat się zetknął - podobne informacje wpisuje niemal każdy informatyk.

Justyna Forystek, Communication Manager w Infovide:

Od kilku miesięcy obserwujemy wzrost gospodarczy, co przekłada się na konieczność zatrudniania nowych pracowników. Poszukujemy osób samodzielnych, ambitnych, kreatywnych, potrafiących sobie radzić w różnych sytuacjach, chcących się w dalszym ciągu uczyć i zdobywać doświadczenie pracując. Wykształcenie biznesowe czy informatyczne ma duże znaczenie - stanowi podstawę do dalszej pracy, ale stawiamy też na osobowość. W tym tkwi siła naszych konsultantów. W naszym zespole są nie tylko informatycy, ale i matematycy, humaniści, prawnicy, a nawet lekarze.

Nasi konsultanci to ludzie elastyczni - umiejący współpracować w zespole i przede wszystkim z klientem. Mówimy o sobie "architekci strategii informacyjnych", więc bardzo ważna jest innowacyjność i kreatywność pracowników. Pracując dla klientów, poszerzamy granice naszej wiedzy, ale także wykorzystujemy wiedzę i doświadczenie wcześniej już zdobyte.

Ocena 2.51/5 (50.11%) (522 głosów)

Komentarze:  Dodaj komentarz:


  Temat:
  Twój nick:
  Komentarz:
   

  Prosimy o kulturę wypowiedzi. Komentarze zawierające niecenzuralne zwroty, bądź obrażające inne osoby będą usuwane. Kod HTML w wypowiedziach jest niedozwolony. Wydawca nie odpowiada za treść komentarzy.