Inżynierowie i naukowcy z marzeń

Autor: Pracuj.pl, dodano: 25-07-2005
Kategoria: Publicystyka

Jaki jest idealny inżynier i naukowiec? Czy masz cechy takiej osoby i potrafisz je przedstawić swojemu pracodawcy? Porównaj swoje zalety z najlepszymi.

Na początku lat dziewięćdziesiątych dwaj amerykańscy konsultanci, Robert Kelley i Janet Caplan, analizowali pracę inżynierów i naukowców zatrudnionych w Bell Laboratories - jednych z najlepszych laboratoriów naukowych w USA.

Kelley i Caplan próbowali ustalić, dlaczego jedni inżynierowie pracują znacznie lepiej od innych, mimo że mają podobne doświadczenie, wykształcenie i zaplecze badawcze. Okazało się, że klucz tkwi w umiejętnościach interpersonalnych, pozwalających na efektywną współpracę z innymi. Było to zaskoczeniem dla samych badaczy. Przecież, myśląc o zdolnym naukowcu, zwykle wyobrażamy sobie rozczochranego indywidualistę, który ma problem z wytłumaczeniem innym swoich badań.

Jednak, zdaniem szefów Bell Laboratories, takie cechy dobre są na uniwersytecie. Projekty, które realizuje się w laboratoriach wielkich korporacji są bardzo złożone technicznie, ale wymagają - w konkurencyjnym wyścigu - szybkiej realizacji. Jedna osoba nie jest w stanie temu podołać. Dlatego naukowcy muszą pracować w zespołach.

Z tą opinią zgadza się Agnieszka Nowaczkiewicz z polskiej centrali Motoroli. Ten telekomunikacyjny koncern stworzył pod Krakowem swoje centrum oprogramowania, zatrudniając sporą grupę inżynierów i naukowców.

- Model pracy zespołowej pracy jest szczególnie bliski naszym inżynierom w Centrum - twierdzi Agnieszka Nowaczkieiwcz - Zespoły inżynierów pracują głównie przy projektach, w których każdy inżynier ma pewną rolę czy zadanie do odegrania. Przy każdym projekcie role się powtarzają, przy czym inżynierowie mają możliwość wyboru roli, w której się czują najlepiej. Pracy zespołowej towarzyszy duża ilość spotkań, które sprzyjają wewnętrznej komunikacji w grupie. Takie spotkania odbywają się na wszystkich etapach projektu - od ustalenia poszczególnych ról w zespole, poprzez weryfikację zadań, aż do końcowego etapu projektu.

Z badań Kelley'a i Caplana, wynika, że najlepsi inżynierowie łączą wiedzę techniczną z umiejętnościami zespołowymi:

- umiejętność wyznaczania wspólnych celów, dzielenie się odpowiedzialnością i koordynacja wysiłków poszczególnych członków zespołu,

- łatwość w nawiązywaniu kontaktów z innymi, dzielenia się wiedzą i pomysłami

- promowanie współpracy, rozwiązywanie konfliktów i godzenie sprzecznych celów poszczególnych jednostek czy grup

- komunikatywność, zdolność prezentowania skomplikowanych pomysłów czy rozwiązań

- inicjatywa, rozumiana jako przyjmowanie odpowiedzialności nie tylko za wyznaczone zadania, ale i dobrowolne wyznaczanie sobie dodatkowych celów i generowanie innowacyjnych pomysłów.

- umiejętność zarządzania samym sobą, czyli planowanie własnego rozwoju zawodowego, regulowanie własnego zaangażowania w wykonywane obowiązki i zarządzanie czasem,

- perspektywiczne spojrzenie, czyli nie tylko widzenie swojej pracy w szerszym kontekście, ale i umiejętność spojrzenia na nią oczami klienta, dostawcy czy szefa,

- partnerstwo, definiowane jako wola pomagania kierownictwu w osiąganiu celów firmy, ale z jednoczesną umiejętnością kształtowania własnej opinii a nie poleganie wyłącznie na zdaniu szefa.

Ocena 2.57/5 (51.3%) (600 głosów)

Komentarze:  Dodaj komentarz:


  Temat:
  Twój nick:
  Komentarz:
   

  Prosimy o kulturę wypowiedzi. Komentarze zawierające niecenzuralne zwroty, bądź obrażające inne osoby będą usuwane. Kod HTML w wypowiedziach jest niedozwolony. Wydawca nie odpowiada za treść komentarzy.