osCommerce - własny sklep internetowy

Autor: Wojciech Kocjan, dodano: 02-02-2005
Kategoria: Publicystyka

Na wzroście obrotów e-handlu tracą handlowcy nieobecni w sieci. Jak więc niewielkim kosztem uruchomić własny sklep internetowy i czerpać korzyści z e-commerce?

Istnieje szereg rozwiązań, wspomagających budowę i obsługę własnego e-sklepu. Firmy hostingowe często posiadają własne, autorskie rozwiązania, na rynku dostępne są też płatne aplikacje, za pomocą których szybko i łatwo uruchomimy sprzedaż w Internecie. Rozwiązania takie mają jednak wadę - wymagają już na początku nakładu finansowego, niezbędnego na zakup takiego oprogramowania. To może skutecznie odstraszyć nowych e-przedsiębiorców, którzy w razie niepowodzenia zostają z zakupioną aplikacją, która do niczego już im nie jest potrzebna.

Na szczęście dostępne są rozwiązania bezpłatne, w zasadzie nie ustępujące możliwościom komercyjnym aplikacjom. Jednym z najlepszych jest osCommerce, dostępny na licencji GNU GPL, dzięki której bez żadnych opłat można korzystać ze skryptu, a także wprowadzać własne modyfikacje w kodzie. Uruchomienie e-sklepu, opartego na tym oprogramowaniu nie wymaga u sprzedawcy specjalistycznej wiedzy z zakresu informatyki, w zasadzie już po kilkunastu minutach od instalacji można uruchomić sprzedaż produktów w sieci.

Duże możliwości

Pierwsza wersja osCommerce pojawiła się w sieci w marcu 2000 roku, od tego czasu aplikacja zaczęła zdobywać niemałą popularność - w oscommerce.com zarejestrowanych jest blisko 1,5 tysiąca sklepów korzystających z tegoż skryptu, a łącza liczba takich serwisów jest z pewnością kilkukrotnie większa.Na popularność aplikacji składają się duże możliwości skryptu, a także dostępność licznych modyfikacji i wersji językowych, tworzonych przez społeczność internetową z całego świata.

OsCommerce posiada takie rozwiązania jak koszyk produktów, konta klientów, obsługa kilku wersji językowych czy różnych walut. Możliwe jest też dodanie dowolnej liczby produktów/kategorii, których znalezienie ułatwia wbudowana wyszukiwarka. Dla klientów dostępne są też lista nowości/promocji, a także możliwość komentowania zakupionych produktów.

osCommerce w Polsce

Skrypt także w naszym kraju zdobył sporą rzeszę użytkowników, z których duża część skupiona jest wokół osCommerce.pl. Społeczność z forum tegoż serwisu stworzyła i wciąż udoskonala wersję osCommerce Professional - dedykowaną polskim użytkownikom. Zawiera ona w całości przetłumaczony sklep (zarówno część dla klientów jak i dla administratora), a oprócz tego szereg ciekawych opcji: program lojalnościowy, obsługa płatności (mTransfer, PayU i AllPay), a także udoskonalenia dla administratora - przyjazny edytor html oraz import towarów z Excel'a.

Zakup miejsca na serwerze

Samo oprogramowanie to jednak nie wszystko, czego potrzeba do uruchomienia sklepu internetowego. Potrzebny jest jeszcze serwer, czyli komputer, który będzie podłączony przez całą dobę do Internetu, na którym zainstalujemy osCommerce. Można zakupić własną maszynę, doprowadzić do niej szybkie i stabilne łącze oraz wynająć administratora, który skonfiguruje serwer i będzie dbał o jego poprawne działanie (aktualizacje oprogramowania, dbanie o bezpieczeństwo etc.) - jest to jednak rozwiązanie dosyć kosztowne. Dlatego o wiele lepszym wyjściem jest wynajęcie powierzchni dyskowej w specjalistycznej firmie, która zajmuje się tego typu usługami. Na polskim rynku istnieje szereg firm hostingowych, u których możemy wykupić konto. Umieszczenie naszego sklepu na "obcych" serwerach jest znacznie tańsze - nie musimy samodzielnie dbać o łącza, sprzęt czy o administrację.

Największą i najbardziej znaną tego typu firmą w Polsce jest Home.pl - wybierając konto na sklep w tej firmie możemy liczyć na wysoką jakość usług, która jednak idzie w parze z ceną - koszt serwera w Home.pl to minimum 600zł rocznie. Podobne ceny i gamę usług posiadają firmy KEI.pl oraz Serwery.pl, które również od kilku lat posiadają ugruntowaną pozycję na polskim rynku. Nieco taniej można zakupić konto np. w PRX.pl czy Lap.pl (od 100 do 400zł), gdzie także możemy być spokojni o działanie serwera.

osCommerce można z powodzeniem zainstalować u innych providerów, wymagania skryptu nie są wygórowane - potrzeba jedynie obsługi PHP i dostępu do bazy MySQL. Wybierając usługodawcę nie sugerujmy się jedynie ceną konta, przeważnie jest to bowiem jedyny atut firm, o których wykupić konta możemy już za np. 40zł / rok.

Instalacja

Z procesem instalacji osCommerce powinien poradzić sobie średnio zaawansowany użytkownik komputera. Potrzebny będzie oczywiście skrypt sklepu - osCommerce Professional dostępny jest do ściągnięcia poprzez stronę http://oscommerce.pl/dload.php, wcześniej jednak konieczna jest bezpłatna rejestracja na forum osCommerce.pl. Po ściągnięciu archiwum, należy go rozpakować, a następnie wszystkie pliki z katalogu "catalog" wgrać na nasz serwer, za pomocą klienta ftp (np. popularny Total Commander).

Gdy cały katalog będzie już na serwerze, należy przejść do instalatora, udostępnianego przez osCommerce. W tym celu należy w przeglądarce internetowej wpisać adres http://www.nazwa.serwer.pl/sklep/install/ - gdzie "www.nazwa.serwer.pl" to oczywiście adres naszego konta www, a "sklep" to katalog, do którego wgraliśmy osCommerce. W przypadku, gdy pliki wysłaliśmy do głównego katalogu konta, adres instalatora będzie brzmiał http://www.nasz.serwer.pl/install/.
Autorzy zadbali o łatwy i szybki proces instalacji sklepuPo poprawnym wpisaniu adresu instalatora, powinien ukazać się ekran, taki jak na zdjęciu nr 1 - aby zainstalować osCommerce, należy wybrać opcję "Install a new online store". W następnych krokach zostaniemy poproszeni o podanie danych dostępowych bazy MySQL (nazwa, adres oraz login i hasło), które powinien udostępnić nam dostawca hostingu. Podczas instalacji możemy także wybrać opcję wgrania do bazy przykładowych produktów, dzięki czemu zaraz po instalacji będziemy mogli sprawdzić działanie sklepu.
Wygląd sklepu po instalacji z przykładowymi produktami

Co dalej?

Po zakończeniu instalacji sklep jest właściwie gotowy do działania (zdjęcie 2). Należy teraz dodać sprzedawane przez nas produkty i zadbać o odpowiednią promocję sklepu. Warto także zastanowić się nad zmianą podstawowego szablonu graficznego, na bardziej odpowiedni do branży, w której działa sklep.

Uruchomienie sklepu to dopiero początek działań w e-commerce. W Internecie czas płynie szybciej niż w normalnym świecie - tutaj, aby nie zostać w tyle należy się cały czas rozwijać. Pamiętajmy o tym, prowadząc sprzedaż w sieci.

Ocena 2.58/5 (51.53%) (708 głosów)

Komentarze:

 • połączenie z innymi systemami
  Dodał: Gość data: 2009-09-15
  Witam, znalazłem w internecie moduły do oscommerce na stronie www.protonsoft.pl . Połączenie z WFMAG i innymi systemami magazynowymi oraz allegro. Całkiem ciekawa sprawa czy ktoś jeszcze używał tych modułów ?
 • Polska strona wsparcia
  Dodał: Gość data: 2010-02-25
  Pod adresem www.pomoc-oscommerce.pl można uzyskać wsparcie techniczne (forum) oraz przeczytać wiele ciekawych porad i tutoriali odnoszących się do obsługi i modyfikacji osCommerce.

 • Dodał: Gość data: 2012-07-03
  Chciałbym podzielić się rzeczą, którą znalazłem w internecie,
  podobno to autorska dystrybucja darmowego oprogramowania przeznaczona na silniki sklepu internetowego Oscommerce, oscGold i Shoper i innych, z hurtownią internetową MebleNet.pl (zakładka 'Integracja sklepu z hurtownią').
  Bez dodatkowych nakładów finansowych można stać się nabywcą oprogramowania, bezinteresownie wspomagajacego domowy budżet, jak dla mnie to godny polecenia pomysl.


Dodaj komentarz:


Temat:
Twój nick:
Komentarz:
 

Prosimy o kulturę wypowiedzi. Komentarze zawierające niecenzuralne zwroty, bądź obrażające inne osoby będą usuwane. Kod HTML w wypowiedziach jest niedozwolony. Wydawca nie odpowiada za treść komentarzy.