Standardy sieciowe - rozwiązania dla profesjonalistów

Autor: Piotr Marchewski, dodano: 10-10-2004
Kategoria: Publicystyka

Od czasu kiedy sam zacząłem stosować standardy sieciowe z uwagą śledzę dyskusje na ich temat. Na wielu forach dla twórców serwisów internetowych powraca pytanie, czy stosować standardy sieciowe, po co uczyć się XHTML'a? Wiele osób próbuje przekonywać "niedowiarków" o słuszności stosowania standardów, ich zaletach i bezpośrednich korzyściach z nich płynących... i chwała im za to.

Standardy należy stosować niezależnie od tego czy klient sobie tego życzy, czy nie. Po tym poznajemy profesjonalne rozwiązanie.

Carrie Bickner

Zmiana filozofii myślenia

Jest jednak cała rzesza ludzi którzy nie rozumieją standardów
sieciowych, a wypowiadają się na ich temat. Pewnego razu spotkałem się z poradą, iż w XHTML'u należy stosować znaczniki <div>, a nie należy stosować znaczników <p>. Jak dziś pamiętam swoją odpowiedź na taką niedorzeczną poradę: "W XHTML'u należy stosować znaczniki <p>. XHTML nie zwalnia od myślenia a wręcz przeciwnie."

Równie często słyszy się zwroty “składanie na warstwach”, "składanie na divach" – jako określenia dla XHTML'a. Jaki sens mają te określenia w przypadku stworzenia strony zgodnej ze standardami, a nie zawierającej znaczników <div>?

 

Wyżej wymienione wypowiedzi nie przyczyniają się do uwiarygodnienia i rozpowszechniania standardów sieciowych.

By zrozumieć standardy musimy zmienić filozofię myślenia o witrynach internetowych, musimy zapomnieć wszystko to, co wpajano nam w pierwszym okresie działania internetu i nauczyć się tego od nowa – dobrze i profesjonalnie.

Pierwsze kroki - milowe kroki czy pogłębianie chaosu?

XHTML to nie tylko zamykanie wszystkich znaczników, pisanie atrybutów małymi literami, itd. Tak jak standardy sieciowe nie są wyłącznie dla osób zajmujących się kodowaniem stron. Co wspólnego ze standardami sieciowymi będzie miała strona zaprojektowana przez Grafika, z treścią pisaną przez Architekta Informacji i zaakceptowana przez Project Managera ( nie wspominając o całej rzeszy innych "specjalistów") skoro żadna z tych osób nie będzie miała zielonego pojęcia o standardach? Sam "Webeditor" nie wystarczy by stworzyć serwis zgodny ze standardami. Bo co wyjdzie z takiego nieszczęsnego projektu?


 1. Strona przechodząca walidację – bo Webeditor zna specyfikację XHTML'a;


 2. Nadmiarowy kod
  - bo Grafik miał fantazję zaprojektować “ulotkę do druku” –
  a Webeditor nie jest cudotwórcą. Efekt: strona wczytuje się wolno;

 3. Przekroczony czas i budżet przedsięwzięcia
  – bo w XHTML'u "ulotek" łatwo i szybko się nie składa. Często wynika z tego powodu wiele implikacji nieprzewidzianych we wcześniejszych fazach projektu;

 4. Bardzo słabe zaindeksowanie strony w wyszukiwarkach
  – bo Architekt Informacji nie potrafił napisać tekstów z logiczną strukturą. Grafik dołożył od siebie graficzne nagłówki, i w ogóle część ważnych informacji ukrył przed wyszukiwarkami, bo podobała mu się nowa czcionka.

 5. Project Manager będzie zadowolony ze swojej roboty, a co najważniejsze, będzie mógł przekazać swoim przełożonym i klientowi, że serwis został stworzony zgodnie ze standardami sieciowymi. – "przecież przechodzi walidację".


Gdzie korzyści ze stosowania standardów sieciowych? Jaki sens ma tworzenie takiego projektu? Odpowiedz sobie sam. Już wiesz dlaczego standardy sieciowe to rozwiązania dla profesjonalistów?

Podsumowanie

Znana powszechnie maksyma brzmi: "Nieznajomość technologii szkodzi". A w przypadku XHTML'a ma to ogromne znaczenie. Standardy sieciowe to następny krok w rozwoju internetu i jeśli chcesz pozostać w erze "kamienia łupanego" to projektowanie zgodnie ze standardami sieciowymi nie jest dla Ciebie.

Jeżeli pracujesz wg opisanego wyżej schematu, to nie chwal się, że stosujesz standardy sieciowe. Jeśli zaś chcesz być profesjonalistą i z takimi ludźmi współpracować, to mów głośno o potrzebie poprawnego stosowania standardów.

Ocena 2.48/5 (49.65%) (516 głosów)

Komentarze:


 • Dodał: andrei data: 2010-01-26
  nie znajduje tu konkretnego argumentu przemawiającego za stosowaniem standardow sieciowych

 • Dodał: artig70 data: 2010-02-01
  Może i brak konkretnej argumentacji, fakt. Przydała by się takowa na poziomie szkoły podstawowej (czytaj, początkujących), ale tak na prawdę, nie ma co argumentować! Albo jest się profesjonalistą, albo amatorem!! :-))


Dodaj komentarz:


Temat:
Twój nick:
Komentarz:
 

Prosimy o kulturę wypowiedzi. Komentarze zawierające niecenzuralne zwroty, bądź obrażające inne osoby będą usuwane. Kod HTML w wypowiedziach jest niedozwolony. Wydawca nie odpowiada za treść komentarzy.