Korzyści biznesowe ze stosowania standardów sieciowych

Autor: Kamil Pełka, dodano: 09-10-2004
Kategoria: Publicystyka

Z budowania witryn internetowych zgodnie ze standardami płyną 2 rodzaje korzyści biznesowych: te, które odczujesz już dziś (mniejsze koszty stworzenia witryny, więcej potencjalnych klientów, gotowość na przyszłość) oraz te, które odczujesz jutro (mniejsze koszty utrzymania witryny, większa elastyczność w zmianie wyglądu strony, uniezależnienie się od producenta witryny.

Moje boje ze standardami

Kiedy zaczynałem moją przygodę z tworzeniem stron internetowych ponad trzy lata temu, społeczność twórców miała już swoje wypracowane metody i narzędzia. Dzięki nim byli w stanie skutecznie niwelować niekompatybilności między kilkoma wiodącymi ówcześnie przeglądarkami internetowymi, przez co witryny wyglądały w nich identycznie lub prawie identycznie. Nikt się właściwie nie
zastanawiał dlaczego za każdym razem trzeba stosować cały zestaw sztuczek, oszustw i nadużyć, żeby przeglądarki sprowadzić do wspólnego mianownika. Pisanie kilku
wersji tego samego skryptu, niepotrzebna powtarzalność kodu,
przezroczyste obrazki symulujące marginesy czy strony z tekstem „Żeby obejrzeć tą stronę musisz zainstalować przeglądarkę X” były codziennością. Na przypadki tworzenia kilku całkiem osobnych wersji serwisu dla każdej z przeglądarek pozwolę sobie w ogóle spuścić zasłonę milczenia.

Momentem dla mnie przełomowym była współpraca z klientem z Niemiec. Zaczęli stawiać dziwne wymagania techniczne, których celowości nie do końca rozumiałem, ale to kazało mi się zastanowić na kilkoma rzeczami. Zacząłem szperać głębiej w Internecie. No i znalazłem – najpierw był Zeldman.com, potem „A list apart”, a potem ruszyła już cała lawina. Okazało się, że na Zachodzie od jakiegoś czasu systematycznie rośnie grupa twórców, którzy zdają sobie sprawę z wartości standardów sieciowych i korzyści z nich płynących – korzyści nie tylko twórców stron, ale dla wszystkich!

Korzyści dla Ciebie

Podstawowym celem bowiem, jaki postawiło sobie W3C formułując standardy sieciowe, było udostępnienie informacji publikowanych w Internecie możliwie najszerszemu gronu odbiorców, niezależnie od posiadanego przez nich sprzętu i oprogramowania, ich ojczystego języka czy też zdolności fizycznych i umysłowych.

Wśród licznych beneficjentów standardów internetowych są również właściciele witryn internetowych, którzy odnoszą z tego tytułu liczne korzyści biznesowe! Wielu znakomitych autorów i ekspertów zgodnie wskazuje szereg takich zalet.

Szybsza budowa witryn

Witryna zbudowana szybciej, to witryna tańsza. Dzięki standardom możemy tworzyć szybciej, bo nie musimy już kodować osobno dla kilku przeglądarek, nie musimy tworzyć dwóch wersji tej samej strony.

Tańsze utrzymanie, aktualizacja i przebudowa stron

Poprawny kod XHTML strony internetowej jest czytelniejszy, bardziej semantyczny i łatwiejszy w zrozumieniu, aniżeli jego tradycyjny odpowiednik. Ponadto przesunięcie warstwy prezentacyjnej do arkusza CSS wspólnego dla całej witryny powoduje, że każda zmiana w wyglądzie serwisu sprowadza się do aktualizacji tego jednego arkusza. Dzięki temu wszelkie zmiany można wprowadzać szybciej i taniej.

Większa oglądalność stron serwisu

Lepsze pozycje w wyszukiwarkach

Większość internautów szukają konkretnej informacji w Internecie korzysta z wyszukiwarek (np. Google).
Miejsce, na którym pojawi się dana witryna w wynikach wyszukiwania zależy od oceny, jaką program skanujący danej wyszukwarki (tzw. bot) przyzna tejże witrynie.

Standardy sieciowe były budowane z myślą o większej dostępności witryn. Mowa tutaj nie tylko o dostępności dla osób niepełnosprawnych, ale również dla wspomnianych botów. Stosowanie semantycznego kodu XHTML (czyli np. poprawne oznaczanie nagłówków), unikanie umieszczania tekstów w formie grafiki (których boty nie są w stanie czytać), odchudzenie kodu z atrybutów prezentacyjnych – wszystko to wpływa pozytywnie na ocenę witryny przez wyszukiwarkę i zwiększa szanse, że to właśnie naszą witrynę odwiedzi internauta.

Dotarcie do użytkowników innych systemów operacyjnych

Strony zgodne ze standardami nie tylko zachowują się spójnie
w wielu przeglądarkach na tym samym systemie operacyjnym. To również szansa dotarcia do użytkowników innych systemów. Sytuacja wygląda jeszcze lepiej, kiedy dana przeglądarka wydawana jest w wersjach na różne systemy operacyjne – jak np. Mozilla Firefox (której, na marginesie, jesteśmy wielkimi fanami i polecamy ją wszystkim).

Spójność wyglądu podstron w całej witrynie

Odpowiednio stosowany XHTML i CSS zapewnia taki sam wygląd wspólnych elementów na wszystkich podstronach serwisu, co wzmacnia poczucie profesjonalizmu witryny i całej firmy. Widywaliście może kiedyś witryny, na których menu na jednej podstronie było wyżej, a na innej niżej? Zalecana przez W3C separacja warstwy prezentacyjnej (kod CSS) od warstwy treści i struktury dokumentu (kod XHTML) eliminuje ryzyko takich błędów.

Szybsze ładowanie stron

Ekspert ds użyteczności serwisów internetowych, Jakob Nielsen, twierdzi, że użytkownik traci zainteresowanie stroną po 10-15 sekundach oczekiwania. Wspomniana w poprzednim punkcie separacja prezentacji i treści strony internetowej pozwala zredukować wielkość kodu od 25% nawet do 50%w porównaniu z witrynami budowanymi w tradycyjny sposób! Dzieje się tak dlatego, że poprawny XHTML nie zawiera żadnych powtarzających się znaczników ani atrybutów odpowiedzialnych za wygląd strony – wszystkie takie informacje przesunięte są do arkusza CSS, który dodatkowo jest wczytywany przez przeglądarkę tylko raz – podczas pierwszych odwiedzin danej witryny.

Gotowość na przyszłość

Standardy opracowywane przez W3C to kontinuum. Są opracowywane z myślą o rozwoju technologii w przyszłości, co daje nam pewność, że strony internetowe poprawnie tworzone dzisiaj będą działały równie dobrze w nowych przeglądarkach za 10 lat.

Rozszerzalność

Najnowszy standard języka budowy stron internetowych (XHTML) czyni go kompatybilnym z inną technologią opracowaną przez W3C (XML). XML natomiast jest najbardziej elastyczną i przenośną formą zapisu danych. Dzięki temu treści zawarte na stronach zgodnych ze standardami możemy bez większych problemów wykorzystywać w dowolnym celu – np. do budowy prezentacji multimedialnych w technologii Macromedia Flash (która wykorzystuje m.in. właśnie XML).

Dostępność

Witryny spełniające standardy wymagają bardzo niewiele wysiłku, aby uczynić je dostępnymi dla osób niepełnosprawnych i użytkowników korzystających z Internetu za pomocą nietypowych urządzeń. Pomijając już moralny wymiar tego faktu – pozwala to nam przygotować się na reakcję polskiego prawodawstwa na zalecenia Unii uropejskiej oraz regulacje już funkcjonujące np. w USA.

Mniejsza zależność od twórcy witryny

Standardy tworzone przez W3C
są doskonale udokumentowane. Dzięki temu każdy twórca witryn przejmując projekt po swoim koledze po fachu jest w stanie bez żadnej dodatkowej dokumentacji efektywnie go kontynuować, kiedy kod spełnia standardy jest znacznie czytelniejszy – nawet dla osoby nie znającej XHTML.

Ocena 2.55/5 (51.1%) (582 głosów)

Komentarze:  Dodaj komentarz:


  Temat:
  Twój nick:
  Komentarz:
   

  Prosimy o kulturę wypowiedzi. Komentarze zawierające niecenzuralne zwroty, bądź obrażające inne osoby będą usuwane. Kod HTML w wypowiedziach jest niedozwolony. Wydawca nie odpowiada za treść komentarzy.