ClickBank - pieniądze w sieci

Autor: Janusz Strugała, dodano: 06-08-2004
Kategoria: Publicystyka

Temat zarabiania w Internecie jest prawie tak stary, jak sama sieć. U jednych wywołuje dreszczyk emocji, inni zniechęceni podejmowanymi wcześniej próbami z politowaniem czytają zachęty typu "Najpewniejsze systemy zarabiania".

Artykuł ten nie wyczerpie tematu, bo jest on obszerny i złożony, tak jak złożona i trudna jest dobra wemasterska robota i sieciowy marketing. Nię będę pisał o sklepach internetowych, to jest zupełnie inne zagadnienie i dotyczy innej grupy użytkowników Internetu. Chcę przedstawić jeden z największych projektów, maszynę do zarabiania, serwis który pośredniczy w sprzedaży ponad 10 tysięcy artykułów, skupiając ponad 100 tysięcy webmasterów - ClickBank.com

Zachętą do opisania tego serwisu jest fakt, iż wiedza na temat przodujących światowych firm w sieciowym biznesie jest wśród polskich webmasterów wciąż znikoma. Ich udział w obrotach także pomijalny. Poniższy tekst jest zatem dedykowany tym, którzy poważnie myślą o sprzedawaniu swoich produktów i webmasterom, którzy zechcą zająć się promocją i sprzedażą.

Czym jest ClickBank.com

Kwatera główna firmy mieści sie w Boise, w stanie Idaho (USA). Idea i zasada działania serwisu jest prosta - pośrednictwo w sprzedaży dóbr typu "digital products". Co mieści się w tej kategorii: wszelkie pliki binarne, programy, skrypty, e-booki, porady, oferty hostingowe, usługi sieciowe itp.

Obowiązuje zasada wyłącznej sprzedaży drogą elektroniczną, oferowanie czy wysłanie czegokolwiek zwykłą, tradycyjną pocztą stanowi naruszenie regulaminu i może zakończyć się wykluczeniem. Użytkownicy ClickBank.com dzielą się na dwie grupy: sprzedających, czyli właścicieli dóbr - oraz właścicieli stron www, tych którzy je sprzedają umieszczając na swoich stronach prosty link polecający. CB zapewnia realizację bezpiecznych płatności typu CC oraz Online Checks - autoryzację kart kredytowych i czeków, pobierając od każdej transakcji określony, niewielki procent: jeden dolar (niezależnie od ceny) + 7.5% od sumy transakcji. Jakie korzyści wynikają z rejestracji? ClickBank zapewnia darmową promocję każdego produktu na setkach tysięcy stron, w e-bookach, w systemach wyszukiwawczych. Webmasterom daje możliwość zarabiania realnych pieniędzy, jako rekompensatę za trud włożony w wykonanie stron i ich promocję.

Dlaczego ClickBank

Każdy użytkownik Internetu zetknął się z ofertami zarabiania, szukają ich tutaj zarówno fachowcy jak i laicy. Pisząc o fachowcach mam na myśli tych, którzy potrafią zrobić stronę www. Taka jest natura uczciwego człowieka - jest czasami naiwny i chętnie wierzy w to, co proponują zwykli naciągacze. Nie potrafi także oddzielić ziarna od plew, tzn. chłodno ocenić czy oferta jest wiarygodna czy nie. Niewłaściwe wybory prowadzą do frustracji i zniechęcenia wielu zdolnych ludzi, a tak być nie powinno. To przykre, webmaster zajmie się promocją jakiegoś sklepu, programu czy produktu, poświęci temu miejsce na stronie, swój czas, a może nawet pieniądze, potem okazuje się, że inwestycja była zupełnie bezsensowna. Uważam, że praca dobrego webmastera wymaga posiadania wielu talentów i powinna być dobrze opłacona. Sprytny webmaster powinien także sam zadbać w sieci o swoje interesy. Zakładam tutaj, że każdy, kto próbuje tworzyć strony zna język angielski, tym bardziej jeśli chce zarabiać na całym świecie! Na tym polega fenomen Internetu i chwała mu za to. Dlaczego ClickBank? Otóż to są realne interesy i naprawdę duże pieniądze. Tu jednak przestrzegam, to nie jest tak, że po zarejestrowaniu "powiesi" się stronkę, która zacznie natychmiast zarabiać. Jak w każdym biznesie, tak i tu trzeba na zyski zapracować. To osobny temat, który poruszę w dalszej części artykułu. Reasumując, jest to dobra oferta dla każdego webmastera, który potrafi poruszać się po światowym necie, także dla tych, którzy chcą sprzedawać swoje produkty. Korzysta się z gotowej sieci marketingowej i bezpiecznych rozliczeń.

Rejestracja

Rejestracja jest zupełnie darmowa, podam tu swój link polecający, bynajmniej nie dlatego, że spodziewam sie z tego tytułu bonusów, bo takich nie będzie, ale dlatego że dostęp do formularza jest jakby specjalnie utrudniony. ClickBank bowiem wymaga umieszczania na stronach swoich kooperantów małego buttona "Buy It At ClickBank" i linku zapraszającego do przystąpienia. Jeżeli chcesz się zarejestraować kliknij: http://zzz.clickbank.net/r/?altawita1

Co dalej? Jak wspomniałem wcześniej, użytkownicy dzielą się na dwie grupy. Webmasterzy rejestrują się bez opłat, natomiast ci, którzy mają lub wykreują jakiś autorski projekt do sprzedania muszą wnieść jednorazową opłatę aktywacyjną. Panel takiego usera różni się od "zwykłego". Znajdują się tam formularze do zgłaszania nowych ofert, ustala się cenę, procent dla affiliantów i podaje adres URL strony "thank_you_page". Procent dla affiliantów to suma, jaką deklarujesz oddać webmasterom promującym twój produkt na swoich stronach. Stawki są różne od 10-50%. Ja mam 30%. "Thank_you_page" to strona, na którą zostanie automatycznie przekierowany klient po dokonaniu transakcji. Na tej stronie można umieścić link do ściągnięcia danego produktu. Ustalono górną granicę ceny na 50 dolarów, jeżeli masz droższy produkt to musisz poprosić o zwiększenie limitu.

Opisuję tu system funkcjonujący jako olbrzymi wirtualny market, zatem można rozważyć kwestię potencjalnych zarobków. Mając na uwadze limit $50 można się spodziewać maksymalnej wypłaty od jednej transakcji w wysokości 25 dolarów. W zasadzie lwia część oferentów taki procent oddaje webmasterowi. ClickBank rozlicza się z userami dwa razy w miesiącu, każdy sam ustala limt wypłaty. Wysyłany jest czek, który należy zostawić w banku na tzw inkaso. Bank realizuje go, trwa to zwykle ok 3-4 tygodni, po czym powiadamia o możliwości pobrania pieniędzy. Tyle uwag technicznych.

Promocja i www

O ile rejestracja jest prosta i trwa kilka minut, o tyle praca w systemie to już pewna filozofia i strategia. Jest jedna zasada, która obowiązuje wszędzie: TRAFFIC=SALES. Mówiąc oględnie: Zyski są proporcjonalne do ruchu na stronie. Od tej reguły nie ma odstępstw. Będąc webmasterem musisz spokojnie rozważyć kwestię inwestycji. Po pierwsze, praca na darmowym serwerze jest bardzo ryzykowna. Można tam umieścić stronę lub cały serwis, ale nie masz żadnej gwarancji, że któregoś dnia nie zniknie z sieci, a twoja praca włożona w promocję adresu pójdzie na marne. Po drugie, darmowe serwery zwykle nie oferują pracy skryptów choćby PHP, o CGI nawet nie wspominam. Dlatego gorąco namawiam na kupno dobrego konta wraz z domeną. Inny powód, ważny jak sądzę, domeny najwyższego poziomu są wyżej indeksowane w wyszukiwarkach niż najlepsze aliasy. Tego nie można lekceważyć, wszystko przekłada się na zyski.

Pozwolę sobię na podanie jeszcze jednego linku polecającego: http://www.icdsoft.com/?hop=altawita1 . Jest to typowy link promocyjny ClickBank.com, tak właśnie wygląda. Podaję ten adres dlatego, ponieważ współpracuję z tą firmą od 3 lat, korzystając z usług hostingowych. Niezawodność serwerów=100%, wyjątkowo fachowa obsługa, wystarczający limit transferu i 333Mb na dysku. Można wykupić konto wraz z dowolną, wolną domeną. Koszt bodajże 60 dolarów (z domeną), ale ta inwestycja to ledwie dwie transakcje w roku z twojego polecenia! Jeszcze raz zaznaczam, że to o czym traktuje ten artykuł dotyczy poważnego biznesu. To zresztą jedyny wydatek, do którego szczerze namawiam. Reszta to już twoja inwencja i praca. Jak ściągnąć tysiące gości na swoją stronę? To pytanie, które zadają sobie wszyscy webmasterzy. Współpracując z ClikBankiem należy zadbać o statystyki. Wspomniałem o skryptach PHPi CGI. Cóż, efekty (czytaj zyski) zależą także od stopnia zaawansowania. Programy wykonywane na serwerze czynią stronę interaktywną. Załóżmy, że uruchomimy dobry program ogłoszeniowy. Coś takiego, raz postawione działa bezobsługowo, mało tego można wykorzystać ClickBank do pobierania opłat za dodawanie ofert! W każdym razie cokolwiek zrobimy na stronie, musimy ciągle dbać o jej promocję. To osobny temat, mając tu pewne doświadczenia mógłbym się nimi podzielić, lecz wykracza to daleko poza ramy objętościowe tego tekstu. Jeżeli zainteresowanie tematem będzie duże proszę o wypowiedzi na forum webinside.pl i wolę redakcji na umieszczenia takiego artykułu na łamach tej strony.
Jest jeszcze inna taktyka, bardzo prosta i w miarę skuteczna. Operowanie w światowym Internecie wymaga często zdolności do wykonywania opłat kartą kredytową. Nie chcę być posądzony o kryptoreklamę, ale jedynym bankiem, który bez specjalnych wymagań daje ową kartę jest INTELIGO. Brak takiej zdolności często bywa pierwszą, skuteczną blokadą i powstrzymuje od dalszych działań. Piszę o tym nie bez kozery, pośród tysięcy produktów jakie można znaleźć w ClickBank.com można wybrać jedną, dwie. Następnie wykupić boksy reklamowe w google, używając słów kluczowych najlepiej pasujących do danego produktu. Niezapominajmy, że największym rynkiem zbytu jest USA i Kanada. Tamtejsze społeczeństwa różnią się nieco od nas, szukają w sieci innych produktów. Podam tu dobry przykład: witaminy i lekarstwa. Wystarczy znaleźć odpowiedni produkt, założyć boks w google używając jego nazwy, to wszystko. W tym przypadku niekonieczna jest nawet strona na komercyjnym koncie! Pobierając link z ClickBanku i otwierając go w przeglądarce zaprowadzi nas on do strony oferenta. Z tej strony można, podglądając kod, wybrać słowa kluczowe, hasła promocyjne, grafikę itd. Proste i skuteczne, jednakże wymaga zainwestowania paru dolarów.

Co sprzedawać

To o czym pisałem wcześniej dotyczy w głównej mierze webmasterów. ClickBank daje olbrzymie możliwości i potężny rynek zbytu na produkty wirtualne. Nie sądze, aby ktokolwiek pokusił się o pisanie e-booków po angielsku, ale tu w kraju mamy zastępy zdolnych programistów. To nieprawda, że w sieci można znaleźć wszystko za free. Jest jeszcze dużo pomysłów do zrealizowania, Myślę, że warto mając takie możliwości zapłacić jednorazowo 50 dolarów, wykupując w ten sposób dostęp do sieci sprzedaży obejmującej cały świat! Z moich obserwacji wynika, że bardzo dobrze sprzedają się także usługi typu "Submit" (wykonanie usługi dodania adresu URL do wielkiej liczby wyszukiwarek) czy sprzedaż pakietu przekierowań, np. 10 tys unikalnych gości na stronę klienta. Takim ruchem trzeba oczywiście dysponować!

Uwagi końcowe

Chcąc zainteresować polskich Internautów ClickBankiem mam jednak pewne obawy. Oglądane strony, wykreowane przez nich w języku rodzimym często wprawiają mnie w zakłopotanie. Już to ze względu na podstawowe braki i błędy językowe, już to ze względu na brak pomysłu graficznego albo jej nieuzasadniony nadmiar, bezsenowną kolorystykę, brak zawartości. To nie dotyczy wszystkich, jednakże pokazując swoją pracę "na zewnątrz" starajmy się pokazać klasę. Strona www jest formą publikacji, jej autor wystawia sobie cenzurkę, wielu o tym zapomina albo nie zdaje sobie z tego sprawy. Chętnie pomogę wszystkim zainteresowanym współpracą z Clickbank.com, najlepiej po otwarciu nowego wątku na forum. Myślę, że wkrótce pojawi się w kraju podobny serwis, ktróry z dobrą nazwą i marką skupi rozproszone środowisko, łacząc w sobie dobry program partnerski, skuteczną promocję i bezpieczne rozliczenia.

Ocena 2.63/5 (52.6%) (508 głosów)

Komentarze:

 • Clickbank
  Dodał: Gość data: 2011-06-22
  Bardzo dziękuję za artykół,szukam właśnie takich wiadomości. Od roku obserwuję tą całą zabawę w wielkie pieniadze.Trudno o konkretne informacje na ten temat pozdrawiam.
 • boks w google.
  Dodał: Gość data: 2011-07-27
  witam.czy boks w google to to samo co ppc?chodzi mi oczywiscie o google adwords.swietny opis.dzieki
 • a co z podatkami
  Dodał: Gość data: 2012-10-23
  Witam. Kluczowe pytanie: a jak rozliczać przychody z ClickBank?
 • ... a z podatkami
  Dodał: Domi data: 2013-01-26
  Na clickbanku podatki są automatycznie odprowadzane od zarobionych pieniędzy - w PL jest ustawa o przeciwdziałaniu podwójnego opodatkowania czy jakoś tak :) - zapytaj księgowej bo to co dostajesz na konto CB a potem checkiem lub przelewem jest już opodatkowane w USA
 • Dzięki
  Dodał: Gość data: 2013-09-05
  Mam pewną wiedzę tam gdzie jej brak czuję temat ale lenistwo mnie rozwala :)
  Jakoś nie chce mi się wyjść spoza bloga i hipów.


Dodaj komentarz:


Temat:
Twój nick:
Komentarz:
 

Prosimy o kulturę wypowiedzi. Komentarze zawierające niecenzuralne zwroty, bądź obrażające inne osoby będą usuwane. Kod HTML w wypowiedziach jest niedozwolony. Wydawca nie odpowiada za treść komentarzy.