Informatyzacja szansą

Autor: pracuj.pl, dodano: 04-04-2004
Kategoria: Publicystyka

O informatycznym boomie sprzed kilku lat wszyscy już chyba zdążyli zapomnieć. Rozwój e-biznesu, chociaż ma miejsce, nie jest tak spektakularny, jak przewidywano. Ale nie wszystkie firmy branży IT przeżywają kłopoty.

Informatyk w Polsce ma duże możliwości wyboru miejsca pracy. Przede wszystkim może zdecydować się na karierę w firmie informatycznej, świadczącej usługi innym firmom (B2B – business to business). Drugą możliwością jest praca w firmie działającej w innej branży, która posiada własny dział IT. Marzący o innej pracy mogą postarać się o przyjęcie do urzędu, gdzie również potrzeba specjalistów z takim wykształceniem lub zdecydować się na indywidualne świadczenie usług informatycznych, przede wszystkim związanych z tworzeniem stron www i ich obsługą.

Najbardziej znane na świecie firmy komputerowe działają w Polsce. Można starać się o zatrudnienie w przedsiębiorstwach produkujących sprzęt informatyczny, takich, jak:, Intel czy Hewlett-Packard połączony z Compaqiem, IBM, Cisco, Dell, Apple. Do ważnych producentów zaliczyć też trzeba polskiego Optimusa czy JTT. W firmach takich informatycy mogą pracować zarówno przy obsłudze klientów, przy serwisie, jak i w przy samym „budowaniu” komputerów: niektóre z firm mają w Polsce swoje laboratoria diagnostyczne, w których zatrudniani są ci, którzy wymyślają i testują nowe rozwiązania.

Polskie i zagraniczne
Drugą grupą są producenci oprogramowania, systemów informatycznych. Na pierwszym miejscu należy wymienić oczywiście Microsoft, ale to nie jedyna firma. Ważne są również m.in.: Symantec, Oracle, IBM czy polskie: Computerland, Prokom, ComArch, Teta czy Softbank. To właśnie te firmy zarabiają rocznie miliony złotych na informatyzacji największych polskich instytucji: urzędów (takich jak ZUS), banków czy wielkich przedsiębiorstw.

Z klientami indywidualnymi, a właściwie z ich potrzebami, często mają do czynienia informatycy zatrudnieni w różnych przedsiębiorstwach usługowych. Poczynając od tych największych, jak operatorzy telefonii komórkowej czy stacjonarnej, przez mniejsze, świadczące np. usługi providerskie, czyli zapewniające dostęp do internetu, aż do małych firm zajmujących się sprzedażą, konfiguracją i serwisem sprzętu komputerowego. Te same usługi są oczywiście również skierowane do klientów biznesowych.

Doradztwo informatyczne
Innym obszarem, w jakim działają informatycy, są usługi doradcze. Zarówno najbardziej znane firmy konsultingowe, należące do Wielkiej Czwórki (PricewatrehouseCoopers, KPMG, Ernest&Young, Deilotte&Touche), jak i inne, proponują pomoc innym przedsiębiorstwom we wdrażaniu nowych rozwiązań z zastosowaniem specjalistycznych systemów komputerowych. Rynek ten rozwija się coraz bardziej, ponieważ w dzisiejszym świecie trudno wyobrazić sobie funkcjonowanie firmy, która nie ma choćby dostępu do internetu, sieci wewnętrznej, firmowych kont e-mailowych, itd. Przydatne, czy wręcz niezbędne są programy księgowe, ułatwiające zarządzanie firmą czy personelem lub organizujące dostawy i sprzedaż. Usługami doradczo-wdrożeniowymi zajmują się m.in.: IFS, Prokom, Computerland, EDS.

Na polskim rynku informatycznym istnieją też firmy, stosunkowo niewielkie, zajmujące się kompleksową obsługą internetową klientów. Nie tylko zapewniają serwery pocztowe, tworzą serwisy www czy zapewniają serwis sprzętu, ale tworzą też skomplikowane rozwiązania informatyczne związane z e-biznesem (np. serwis aukcyjny Allegro, księgarnia Merlin) czy e-bankingiem (mBank, Inteligo czy tradycyjne banki udostępniające rachunki internetowe). Coraz popularniejsze stają się „wirtualne” banki, wzrasta sprzedaż wycieczek w internetowych biurach turystycznych, powstają nowe serwisy tematyczne. Na tym rynku działają m.in.: Contium, AMG.net, 3dart.com. Nie można tez zapominać o największych polskich portalach, takich, jak Onet.pl, Wirtualna Polska, Gazeta.pl czy Interia.pl – tam pracuje duża liczba specjalistów IT w różnych dziedzinach informatyki.


Ramka
Leszek Pankiewicz, prezes Intel Technology Poland:

Idealny pracownik w tej branży ma wykształcenie informatyczne, telekomunikacyjne lub elektroniczne, zna bardzo dobrze język angielski, nabył doświadczenie i ma ogólne chociaż pojęcie o rynku usług informatycznych. Ponadto musi być odpowiedzialny, gotowy do pracy zespołowej oraz otwarty na zmiany i innowacje. Tacy ludzie nie będą mieli problemu ze znalezieniem pracy w sektorze IT. Najlepsi trafią do centrów rozwojowych takich firm, jak Intel, Microsoft czy Cisco, pozostali – wypełnią zapotrzebowanie rynku na wiedzę i umiejętności z zakresu nowoczesnych technologii. Będą zarządzać systemami informatycznymi, tworzyć aplikacje lub serwisować sprzęt. Ale szeregu bezrobotnych raczej nie zasilą. Zwłaszcza, że zawsze mogą podjąć pracę za granicą – komputerowe języki programowania są „ponadgraniczne”, więc dobry informatyk może pracować wszędzie.

Ocena 2.55/5 (50.92%) (229 głosów)

Komentarze:  Dodaj komentarz:


  Temat:
  Twój nick:
  Komentarz:
   

  Prosimy o kulturę wypowiedzi. Komentarze zawierające niecenzuralne zwroty, bądź obrażające inne osoby będą usuwane. Kod HTML w wypowiedziach jest niedozwolony. Wydawca nie odpowiada za treść komentarzy.