Jak poprawić pozycję w rankingach?

Autor: Przemysław Uliasz, dodano: 29-01-2004
Kategoria: Promowanie stron

Każdy webmaster tworząc swój serwis liczy, że będzie on często odwiedzany przez internautów. To, czy strona będzie się cieszyć popularnością zależy jednak od kilku czynników, na które należy zwrócić uwagę przy jej projektowaniu.

Niepowtarzalność - zawartość każdej podstrony powinna być różnorodna. Dlaczego? Ponieważ pająki przeszukując strony, szukają schematów często wykorzystywanych przez spamerów (mniej doświadczeni pozycjonerzy tworzą wiele identycznych stron, by każdą pozycjonować dla różnych fraz kluczowych) - takie zabiegi są łatwo wykrywane, a wyszukiwarki bezpowrotnie usuwają z bazy skażone nimi strony.

Aktualność - wyszukiwarki są tak zaprogramowane, by często aktualizowane strony uznawać za mające więcej do zaoferowania internautom i w ten sposób wyżej je indeksować. Tak więc aktualizowanie zawartości ma wpływ na poprawę pozycji w rankingach.

Trafność - ważne jest by temat strony przewijał się przez całą jej zawartość. Jeżeli robimy stronę o gumie do żucia, to fraza ta powinna pojawić się przynajmniej kilkakrotnie, zarówno na początku, w środku, jak i na końcu strony. Ważne jest, by unikać dygresji np. dokładnych informacji o wpływie gumy na uzębienie, czy PH w ustach, ponieważ utrudnia to wyszukiwarkom wychwycenie prawidłowego tematu strony.

Przejrzystość - chodzi tu o zastosowanie maksymalnie przejrzystego układu strony.

Trzy wskazówki, którymi należy się kierować przy projektowaniu strony:

1) Unikaj ramek - jeżeli twoja strona wykorzystuje ramki, a cały tekst znajduje się w ich obrąbie, powinieneś rozważyć zmianę designu. Dlaczego? Ponieważ twoja strona główna (index.htm) nie zawiera żadnego tekstu - poza sekcją metatagów oraz tytułem - i pająki będą je oceniać bardzo nisko, uważając za mało przydatną dla internautów.

2) Unikaj wykonania serwisów całkowicie we Flashu. Jest to doskonałe narządzie, nadające stronom blasku, jednak zupełnie niezrozumiale dla robotów. Kody napisane w HTML i PHP są w pełni czytelne dla pająków, niestety Flash pozostaje dla nich tajemnicą. Dlatego najrozsądniej jest pisać teksty w HTMLu, okraszając je Flash-owymi elementami.

3) Umożliwiaj alternatywną nawigację - większość stron wykorzystuje graficzną formę nawigacji, która jest bardzo atrakcyjna, lecz kompletnie uniemożliwia poruszanie się po stronie użytkownikom, którzy mają wyłączoną obsługę Java Script. Dobrym rozwiązaniem jest umieszczenie na samym dole strony tekstowego menu. Warto też rozważyć zastosowanie mapy strony, która znacznie ułatwia nawigację po rozbudowanych serwisach WWW.

Tych kilka prostych porad pomoże z pewnością sprawić, by pozycja Twojej strony WWW była wyższa, a dzięki temu trafi ona do szerszej grupy odbiorców.

SitePromotor - Reklama w internecie

Ocena 2.59/5 (51.81%) (298 głosów)

Komentarze:  Dodaj komentarz:


  Temat:
  Twój nick:
  Komentarz:
   

  Prosimy o kulturę wypowiedzi. Komentarze zawierające niecenzuralne zwroty, bądź obrażające inne osoby będą usuwane. Kod HTML w wypowiedziach jest niedozwolony. Wydawca nie odpowiada za treść komentarzy.