Zachowanie internautów - podsumowanie roku 2003

Autor: Gemius SA, dodano: 12-01-2004
Kategoria: Publicystyka

Ciągle rosnące zapotrzebowanie na szybko i łatwo dostępną, a zarazem trafną informację wpłynęło znacząco w roku 2003 na zachowania internautów odwiedzających polskie zasoby www.

Jak potwierdzają analizy w ubiegłym roku szczególnie ciekawe wydarzenia dotyczyły rynku wyszukiwarek domen – powszechnie używanych narzędzi do pozyskiwania informacji. Która zatem z wyszukiwarek cieszyła się szczególną popularnością?

Rynek wyszukiwarek domen w 2003 roku niezmienie należał do trzech głównych graczy, tj.: Google.com oraz wyszukiwarek portali Onet.pl i Wirtualna Polska. Wyszukiwarka Google.com systematycznie zdobywała popularność wśród “surfujących” po naszej sieci, co znajduje odzwierciedlenie w statystykach. Udział tej wyszukiwarki w zestawieniach wzrósł o 10 punktów procentowych, uzyskując 40 proc. udział w tym rynku.

Na drugim miejscu w rankingu popularności utrzymała się wyszukiwarka Onet.pl, jednakże jej wykorzystanie spadło o 5 proc. i w obecnym osiąga 27 proc. w rankingach. Należąca do Wirtualnej Polski wyszukiwarka nie zyskała znacznej liczby użytkowników, jak też nie straciła wielu osób poszukujących informacji w sieci za jej pomocą – jej udział w rynku utrzymuje się na mniej więcej stałym poziomie (ok. 23 proc.).

Nie sposób równocześnie pominąć kolejnej istotnej przemiany w WP, a mianowicie zmiany silnika wyszukiwarki portalu z zagranicznego Fast na jeden z obecnie najpopularniejszych – polski Netsprint. Silnik wykorzystywany dotychczas przez wiele mniejszych serwisów i zbierający niewysokie noty, jeżeli chodzi o jego globalne wykorzystanie, dzięki współpracy z portalem, przeżywa obecnie błyskotliwy rozwój.

Wyszukiwarka Gooru przez cały rok dostarczała nam wielu atrakcji. Wyzwaniem dla konkurentów stały się nowe funkcjonalności niedostępne w pozostałych polskich wyszukiwarkach internetowych. Z Gooru można teraz np.: przeszukiwać drobne ogłoszenia w polskim Internecie z poziomu jednej wyszukiwarki, sortować i indeksować pliki w formacie PDF, czy też korzystać z pierwszego polskiego toolbara!

Na rynku systemów operacyjnych mamy nową rewolucję! Dotychczasowy lider na rynku systemów operacyjnych Windows 98 pierwszego dnia roku 2004 ustąpił miejsca w rankingu najpopularniejszych w Polsce systemów operacyjnych wersji XP . Przyczyną rosnącej popularności jest polityka Microsoftu wyraźnie promująca XP, a ponadto wysoka funkcjonalność systemu, który łączy w sobie najlepsze cechy zarówno Windows 98, NT i 2000.

Przeglądarka Internet Explorer króluje nadal wśród odwiedzających polską sieć, a rok ubiegły to dalsze upowszechnianie się najnowszej, szóstej wersji przeglądarki. W ostatnich dniach korzystało z niej 68 proc. użytkowników polskiej sieci.

Podstawą powyższej analizy są statystyki oglądalności ok.tys. Witryn uczestniczących w badaniu gemiusTraffic Personal, odwiedzanych tygodniowo przez ok. 5 mln. internutów. Więcej informacji, w tym porównanie internautów łączących się z Polski i z zagranicy, znaleźć można w serwisie www. ranking.pl.

Ocena 2.37/5 (47.44%) (223 głosów)

Komentarze:  Dodaj komentarz:


  Temat:
  Twój nick:
  Komentarz:
   

  Prosimy o kulturę wypowiedzi. Komentarze zawierające niecenzuralne zwroty, bądź obrażające inne osoby będą usuwane. Kod HTML w wypowiedziach jest niedozwolony. Wydawca nie odpowiada za treść komentarzy.