Słów kilka o ortografii

Autor: Monika Trawińska, dodano: 31-07-2003
Kategoria: Projektowanie WWW

Któż z nas nie miał chociaż raz sytuacji, że informacje zawarte w interesującym nas serwisie były tak nieczytelne, że próba ich odczytania była wręcz niemożliwa. Pamiętajmy zatem, by teksty publikowane przez nas samych nie zawierały tego problemu.

Strony WWW są z założenia nośnikami informacji pisanej. Główna ich treść kryje się zatem w warstwie semantycznej. Wraz z rozwojem technologii umożliwiającej wprowadzanie różnego rodzaju efektów i urozmaiceń tekst zszedł na drugi plan ustępując miejsca grafice. Jest to jak najbardziej pozytywne zjawisko, gdyż w ten sposób WWW zyskały na estetyce, ale coraz częściej zdarza się, że twórcy pochłonięci tworzeniem kolejnego wodotrysku na stronie, kompletnie zapominają o treści, traktując ją jako mało ważny dodatek.

 

Pomijając kwestie merytoryczne pojmowanego tak tekstu, chciałabym zauważyć, że często forma w jakiej treść ta próbuje być wyrażana jest poprostu tragikomiczna. Najlepiej rozwija "zmysł ortograficzny" częste czytanie, szczególnie klasycznej literatury pięknej, jednakże czasami trudno znaleźć na nią czas będąc przytłoczonym mnóstwem książek o programach graficznych, językach programowania czy innych tego typu publikacjach. Wchodząc na stronę użytkownik ma nadzieję znaleźć jedynie potrzebne informacje podane w formie, którą będzie w stanie odczytać. Często niestety zdarza się, że teksty przypominają raczej intelektualną łamigłówkę z serii "co autor miał na myśli".

 

Myślę, że poza serwisami branżowymi nikt nie spodziewa się dywagacji językowych na miarę wykładów prof. Miodka. Zatem należy zwrócić szczególną uwagę na pisownię, gdyż braki w niej podświadomie wywołują w czytelniku poczucie niekompetencji autora danej publikacji. Problem z ortografią mają często osoby, które cierpią na dysleksję lub bardzo młodzi webmasterzy. Jednak jest to pewien stereotyp. Paradoksalnie to osoby z dysleksją starają się znacznie bardziej uważać na ortografię w tworzonych przez siebie tekstach. Mogą być w tym pomocne opcje edytorów tekstu, sprawdzające pisownię, lub słowniki ortograficzne dostępne w internecie. Takie sprawdzanie nie nastręcza zbyt wielu problemów, nie pochłania też wielkiej ilości czasu, natomiast dzięki temu nasz tekst będzie oceniany jako bardziej profesjonalny, a sam autor jak człowiek na odpowiednim poziomie.


Podobnie rzecz ma się z literówkami. Czytając tekst zawierający mnóstwo literówek, bez względu na jego wartość merytoryczną, jesteśmy pewni że autor niezbyt dbał o tą publikację.


Dlatego namawiam do zwrócenia większej uwagi na prezentację, sposób pisania tekstu, nie tylko przez osoby ze stwierdzonymi kłopotami z ortografią, ale przez każdego, kto chce, aby jego tekst był oceniany jako profesjonalny. Zachęcam do czytania literatury, bo dzięki temu zasady ortografii są przyswajane bezwolnie, bez większego wysiłku.

 

Nauczenie się zasad pisowni zapamiętując regułki, wymaga pewnej cierpliwości i odpowiedniej motywacji :-) Jednak dla chcącego nic trudnego, a wysiłek na pewno zostanie doceniony :-)

Ocena 2.5/5 (50.09%) (551 głosów)

Komentarze:  Dodaj komentarz:


  Temat:
  Twój nick:
  Komentarz:
   

  Prosimy o kulturę wypowiedzi. Komentarze zawierające niecenzuralne zwroty, bądź obrażające inne osoby będą usuwane. Kod HTML w wypowiedziach jest niedozwolony. Wydawca nie odpowiada za treść komentarzy.