Tworzenie logo. Planowanie corporate identify

Autor: Monika Trawińska, dodano: 31-07-2003
Kategoria: Projektowanie WWW

Stojąc wobec problemu zaprojektowania logo i oprawy wizualnej naszego serwisu zastanawiamy się jak najskuteczniej przyciągnąć użytkownika i zachęcić go do częstego odwiedzania naszej strony.

Przystępując do tworzenia logo musimy rozpatrzyć wiele czynników. Ze względu na zastosowanie musimy zastanowić się czy projektowana grafika powinna być wektorowa czy bitmapowa. Jeżeli projekt jest jednorazowym pomysłem, który wykorzystamy tylko na stronie internetowej możemy sobie pozwolić na użycie bitmapy. Jednak nie jesteśmy w stanie przewidzieć czy serwis rozwijając się z czasem nie będzie chciał zaoferować swoim klientom gadżetów typu długopisy z nadrukiem logo. Bezpieczniejsze jest zatem posłużenie się znajdującą szersze zastosowanie grafiką wektorową.


Staramy się zawrzeć w logotypie jak najwięcej informacji, by jednoznacznie kojarzyło się z reprezentowaną firmą. Jest to naturalnie dobre podejście, ale nie należy przesadzać. Nie zapominajmy, że elegancja tkwi w prostocie. Znak taki powinien być czytelny i łatwy do zapamiętania, jednak nie popadajmy w banalność. Branża, rodzaj usług, firma, operują szeregiem elementów, które możemy wykorzystać przy tworzeniu loga. Jednak w ten sposób bardzo łatwo o możliwość wystąpienia tych symboli także u konkurencji. Dlatego niezmiernie ważne jest zaskoczenie, żart czy to w formie, czy jego dwuznacznej treści, powodujące, że akurat nasz znak firmowy zostanie zapamiętany spośród dziesiątek innych tego typu.

Planując corporate identify w przypadku stron WWW musimy przede wszystkim zwrócić uwagę na wygodę korzystania z naszego serwisu.


Projektując szatę graficzną starajmy się by była ona jak najbardziej oryginalna i efektowna. Należy jednak pamiętać, że zbyt duże ilości grafiki spowodują nieczytelność a także bardzo długie otwieranie strony, co w przypadku użytkowników korzystających z modemu nie jest zachętą do odwiedzania naszego serwisu. Trzeba także zwrócić uwagę, na odpowiedni format zapisywanej grafiki. Dylemat czy zrezygnować z jakości czy prędkości zostanie rozwiązany przez użytkowników raczej na rzecz szybkości otwierania strony. Grafika powinna być przejrzysta, najlepiej utrzymana w konkretnej tonacji, z nieznacznymi akcentami kontrastującymi, dzięki którym serwis zyska na świeżości. Może nawiązywać do kolorystyki loga. Nie należy jednak wprowadzać zbyt wielu kolorów, powoduje to tylko dezorientację użytkownika, który w takim rozgardiaszu nie wie na co ma zwrócić uwagę.


Wchodząc na stronę najczęściej szukamy na niej określonych informacji. Ważnym elementem naszej WWW jest jej nawigacja. Zaplanowanie jak najlepszego, najszybszego dostępu do informacji zostanie z pewnością docenione przez użytkowników. Powinniśmy zatem starannie segregować zawartość, działy i podstrony tworzonego serwisu by korzystający mógł się w nich szybko odnaleźć, nie tracąc cennego czasu.


Po odnalezieniu szukanej informacji użytkownik zapewne będzie chciał ją przeczytać. Należy zwrócić uwagę na sposób prezentacji tekstu. Użyte fonty powinny być czytelne, nie za duże, ale także i nie za małe. W obu przypadkach męczą wzrok i nie zachęcają do dalszego przeglądania zawartości strony. Nie poleca się także czarnego tła, gdyż sprawia wrażenie przytłaczającego.


Nie można także załączać plików o dużej wielkości bez ostrzeżenia uprzednio odwiedzającego o ich rozmiarze.


Użytkownik oceniając nasz serwisz zwróci uwagę w głównej mierze na jego ergonomię i szybkość korzystania. Starając się jak najbardziej wyjść naprzeciw oczekiwaniom odwiedzającego naszą witrynę podkreślamy, że to użytkownik jest dla nas najważniejszy, co daje w efekcie pozytywną ocenę oferowanych usług.

Ocena 2.45/5 (49.07%) (399 głosów)

Komentarze:  Dodaj komentarz:


  Temat:
  Twój nick:
  Komentarz:
   

  Prosimy o kulturę wypowiedzi. Komentarze zawierające niecenzuralne zwroty, bądź obrażające inne osoby będą usuwane. Kod HTML w wypowiedziach jest niedozwolony. Wydawca nie odpowiada za treść komentarzy.