Flash i formatowanie tekstu w polach tekstowych

Autor: Tomasz Sieniek, dodano: 27-07-2003
Kategoria: Programowanie i tworzenie

Panel Text Options oferuje nam kilka opcji związanych ze znacznikami HTML. We Flashu MX możesz korzystać ze znaczników HTML w polach tekstowych. We wcześniejszych wersjach Flasha nie dało się użyć więcej niż jednego znacznika dla pola tekstowego.

Weźmy taki prosty przykład: utworzyliśmy pole tekstowe z pochyłą czcionką Tahoma o rozmiarze 20 punktów, to do tej pory w tym polu tekstowym nie mogłeś już użyć innej czcionki lub zmienić jej atrybutów (kolor, rozmiar).

We Flashu 5 oraz MX można już korzystać ze znacznika FONT, aby w tym samym polu tekstowym korzystać z kilku czcionek, kolorów lub rozmiarów fonta. Można też korzystać ze znacznika A HREF, aby w polu tekstowym utworzyć link na jakąś stronę WWW.

Obsługiwane znaczniki HTML:

Przy formatowaniu tekstu w polach tekstowych możemy używać różnych znaczników HTML. Znaczniki umieszczamy w ciągu znaków (jako wartości zmiennych) w skryptach lub dodajemy je, korzystając z paneli Character i Text Options.

W polach tekstowych możesz korzystać ze znacznika FONT i podstawowych stylów czcionki (pogrubienie, kursywa i podkreślenie):

* <B> — tekst pomiędzy znacznikami <B> i </B> jest pogrubiony;

* <I> — tekst pomiędzy znacznikami <I> i </I> jest pochyły;

* <U> — tekst między znacznikami i jest podkreślony;

* <P> — tekst po tym znaczniku jest zamieszczany w nowym akapicie; wewnątrz znacznika można użyć atrybutu ALIGN z wartością LEFT, RIGHT, CENTER lub JUSTIFY, aby określić wyrównanie akapitu;

* <BR> — ten znacznik powoduje przejście do nowej linii, w języku ActionScript jego odpowiednikiem jest operator newline;

* <FONT COLOR='#kod szesnastkowy'> — tego znacznika z atrybutem COLOR możesz użyć do zmiany koloru tekstu, kolor określany jest za pomocą wartości szesnastkowej, podobnie jak w zwykłym HTML, na przykład <FONT COLOR='#FF0000'> = Ten tekst byłby czerwony.

* <FONT FACE> — znacznik <FONT> z atrybutem FACE pozwala określić stosowany krój pisma, możesz także wykorzystywać czcionki systemowe; na przykład <FONT FACE='_sans'>

* <FONT SIZE> — zmiana rozmiaru czcionki jest możliwa przy wykorzystaniu atrybutu SIZE znacznika <FONT>, zmieniając rozmiar, możesz korzystać z wartości bezwzględnych (punkty), na przykład <FONT SIZE='18'> lub wartości względnych.
Łącza URL

Można też użyć znacznika <A> z atrybutem HREF, aby w tekście umieszczać łącza do innych stron lub witryn. Na przykład, możesz wpisać poniższy kod HTML do wartości tekstowej przypisanej do pola tekstowego, aby kliknięcie tekstu powodowało otwarcie witryny Webinside.pl:

<A HREF=http://www.WebInside.pl'>Witryna Webinside.pl</a>

Możesz także określić atrybut TARGET znacznika <A>.

Uwaga! Znaczników HTML nie wpisujemy bezpośrednio do pól tekstowych, ponieważ byłyby one traktowane jako zwykły tekst i wyświetlane w animacji. Wpisujemy je w skryptach. Są także używane, chociaż tego nie widać, gdy formatujemy tekst przy użyciu panelu Character.

Ocena 2.65/5 (53.01%) (770 głosów)

Komentarze:

  • popraw
    Dodał: Gość data: 2010-12-22
    popraw te kody.... brakuje apostrofa, tagi zamykające raz są później już nie ma....


Dodaj komentarz:


Temat:
Twój nick:
Komentarz:
 

Prosimy o kulturę wypowiedzi. Komentarze zawierające niecenzuralne zwroty, bądź obrażające inne osoby będą usuwane. Kod HTML w wypowiedziach jest niedozwolony. Wydawca nie odpowiada za treść komentarzy.